Menu

Marudzić każdy może

Marudzić każdy może- czyli jak nie zwariować w dzisiejszym świecie. Blog poświęcony własnym przemyśleniom oraz jest to próba podzielenia się ze światem tym co mi w głowie siedzi.

22%

kr3cik91

22% tyle dokładnie wyniosła frekwencja na niedzielnych wyborach do europarlamentu. Zdecydowanie jest to parodia demokracji. Ten wynik pokazuje, jak bardzo Polacy nie dorośli do tego przywileju. Niby dojrzali ludzie a jednak zachowanie dziecięce.

Ale jak to?

A no tak, że mając realną siłę nie chcemy z niej skorzystać. To tak jakby strzelić sobie w kolano. Ciekawym zjawiskiem jakie można zaobserwować jest społeczne niezadowolenie z władzy oraz wyrażanie krytyki jakie temu towarzyszy. A głosowałeś? Nie! To czego marudzisz?

Czemu taki niski wynik?

Miałem przyjemność posłuchać kilku wypowiedzi osób z różnych grup wiekowych. Dało słyszeć się, "że wzięcie udziału w głosowaniu to nasz obowiązek" przez "nie ma na kogo głosować" a kończąc na "ja do tego złodziejstwa ręki nie przyłożę". Czy faktycznie nie przykładamy ręki do tego precedensu? A no niekoniecznie. Nie ma sie co oszukiwać, że bycie europosłem przynosi więcej korzyści danemu osobnikowi aniżeli społeczeństwu. I niestety, nie korzystając z przywileju jakim jest demokracja skutkuje to tym, że coraz więcej nowych nierobów uzyskuje te gratyfikacje. A wystarczy oddać głos na ludzi, którzy tam byli i coś sobą reprezentują.

Niedojrzałe społeczeństwo

Przykre jest to, że odsetek ludzi wykształconych jest coraz wyższy, za to frekwencja leci ostro w dół.  Przecież to po prostu nielogiczne. Skoro poparcie dla władz publicznych sięga powoli dna to właśnie frekwencja powinna wynosić ok 90%. Dużym partiom jest to zdecydowanie na rękę, że do urn podążą fanatycy, ślepo wierzący w słowa lidera partii. Trzeba sobie uświadomić, że to właśnie ludzie decydują. W mediach można usłyszeć, że oddany głos na mała partię to głos zmarnowany. Taką propagandę głoszą ci co się boją. Masz dość partii w rządzie? To idź i oddaj głos na partię spoza rządu. Jak ma się coś zmienić, skoro u władzy ciągle są ci sami ludzie? Błędne koło głupoty.

Jak ten kraj ma być silny i wspaniały, skoro sami go niszczymy? Zapomniałem, zamiast podjąć próbę zmian łatwiej jest spakować walizkę i kupić bilet w jedną stronę, ewentualnie można zawsze marudzić.

Mariusz Grabowski© Marudzić każdy może
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci